Ásványvíz kezelése, Mit kell tudni az ásványvízről? | Magyar Ásványvíz, Gyümölcslé és Üdítőital Szövetség
Jelenleg gyógy- és termálfürdő van nálunk.
Az ásványvíz palackozás technológiája A természetes ásványvíz védett, felszín alatti vízadó rétegből — egy vagy több természetes, vagy mesterségesen feltárt forrásból vagy kútból származik.
Ásványvíz kezelése a rómaiak is felismerték, és hasznosították: Aquincum bő vizéről kapta a nevét. A fürdőkúra ásványvíz kezelése az ivókúra évszázadok óta szerte a világon összefonódott. A gyógyvizek kedvező hatására már Hippokratész is felfigyelt.
A tudósok keresték az összefüggést a víz összetétele és a gyógyító hatás között. Mind belföldi, mind külföldi forgalmazását szorgalmazta, és akadályozta a külföldi ásványvizek behozatalát, hiszen hatalmas ásványvízkészlettel ásványvíz kezelése. Nem mindegy, hogy milyen folyadékot iszunk Míg az ivóvíz a vízművekből fizikai, kémiai és mikrobiológiai kezelés után jut a vezetékes hálózatba, az ásványvizek természetüknél fogva tisztán, a kinyerés helyén kerülnek palackozásra.

Jó ízük, természetes tisztaságuk és kedvező ásványianyag-összetételük alapján alkalmasak lehetnek a szervezet teljes vagy részleges folyadékszükségletének kielégítésére, és hozzájárulnak az ásványianyag- és nyomelemszükséglet fedezéséhez. Sószegény étrendbe nem illenek a magas ásványvíz kezelése vizek, a nagy fluortartalmú vizeket pedig kisgyermekek csak korlátozott mennyiségben fogyaszthatják; korlátozott fogyasztásuknak viszont kifejezetten kedvező hatása van a fogak és a csontozat fejlődésére.
Palackozott vizek A palackozott vizek élelmiszernek számítanak. Eredetük és összetételük szerint az előírások különböző kategóriákba sorolják őket, megkülönböztetve a természetes ásványvizeket, a forrásvizeket, az ivóvizeket és az ásványi anyagokkal dúsított ivóvizeket. A vizeket legtöbbször szén-dioxiddal dúsítják.
Vesekőbetegségben szenvedőknél különösen figyelni kell az ásványi anyag összetételre. Gyógyvizek Az ásványvizek egy részét — amelyeknek gyógyító vagy preventív hatását klinikai vizsgálatokkal igazolták, és a bizonyító hatást az Országos Gyógyhelyi és Gyógyfürdőügyi Főigazgatóság hivatalosan elismerte — gyógyvizeknek nevezzük.

A gyógyvizek csak orvosi javaslatra fogyaszthatók. A gyógyvizekkel történő kezelés előtt pontos diagnózisra és orvosi javaslatra van szükség, mert csak az orvos tudja eldönteni, hogy várható-e kedvező hatás a kérdéses megbetegedés kezelése esetén, és az orvos ismeri a gyógyvíz alkalmazásának esetleges ellenjavallatait is.

Rendszeres fogyasztásuk nem javasolt, csak meghatározott céllal, általában kúraszerűen fogyaszthatók. A kúra időtartama — a gyógyvíztől és az alkalmazás indikációjától függően —esetleg 5 hét. Hashajtás céljából alkalmazott keserűvizek hatása viszont rövid időn belül mutatkozik.

Hazai gyógyvizek Kalciumot és magnéziumot is tartalmazó alkáli-hidrogén-karbonátos és szulfátos gyógyvíz. Hunyadi János.
A rendszeres, hivatalos ellenőrzések mellett a palackozó vállalatok saját kémiai és mikrobiológiai laboratóriumaiban folytatott folyamatos ellenőrzései is biztosítják a minőség állandóságát. A természetes ásványvizeket eredeti tisztaságuk és kémiai összetételük megőrzése érdekében közvetlenül a ásványvíz kezelése helyen palackozzák. Mit érdemes tudni a természetes ásványvízről? A természetes ásványvízbe eredeténél fogva nem kerülhet környezeti szennyező anyag, mert a vizet adó képződmény — a vízadó réteg — védett a felszíni szennyeződésekkel szemben. Azon kívül, hogy védett vízadó rétegből származik, a vízadó kutat meghatározott nagyságú védő terület veszi körül.